Nagylátószög – 120 éves a magyar film
Filmes szakemberként nem hagyhatom szó nélkül ezt a Budapesten látható időszaki magyar filmtörténeti kiállítást. Egy hónapja már én is ellátogattam ide, hiszen nem lehet elégszer feleleveníteni a filmtörténet korai időszakában készült alkotásokat.
Miként újul meg időről időre a filmművészet nyelvezete, hogy aztán akár visszatérjen az alapokhoz? Ez a kiállítás jól mutatja be a magyar filmes korszakokat, nem filmesek számára is érthető, szerethető módon.
Rengeteg restaurált archív felvétel is látható a szöveges részeket kiegészítve. Megtekinthető számos filmfesztivál eredeti díja, többek között az Oscardíj is. Számos filmes kelléket, kamerát és vetítőgépet is közelebbről tanulmányozhatunk a kiállításon.
Érdemes kényelmes cipőt felvenni, mivel a tárlat igen bőséges és ha mindent szeretnénk elolvasni, megnézni 3-4 órás időtartammal célszerű számolni.
De ha csak végig futná az ember a kiállítást, arra is kell bő 1,5 óra.
A kiállítás 2021. július 23. – 2021. november 14. között látogatható a Ludwig múzeumban, a jegyár 2.000 Ft.
Kurátorok: Balogh Gyöngyi †, Barkóczi Janka, Boronyák Rita, Czirják Pál, Erdős Emese, Fazekas Eszter, Hussein Evin, Kurutz Márton, Löwensohn Enikő, Orosz Anna Ida, Ráduly György, Takács Rita, Torma Galina, Varga János – a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum munkatársai.
Látványterv: É.Kiss Piroska
Grafikai dizájn: Szmolka Zoltán
“A Nagylátószög – 120 éves a magyar film című időszaki tárlat az aranykort, gyönyörű filmeket, hazai és innen elszármazott alkotókat, vagyis a magyar moziverzumot prezentálja. A közeljövő terve, hogy állandó kiállítás létesüljön a magyar mozgóképről mozipalotával, nemzetközi filmversennyel, közép-európai filmvásárral – mondta a megnyitón Káel Csaba mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet igazgatóságának elnöke.” Kultúra.hu
“Akit érdekel a magyar filmművészet, az általában megelégszik annyival, hogy sok filmet ismer. Látta a klasszikusokat, a legfontosabb mozikat, a saját korából pedig naprakész. A Nagylátószög című Ludwig-kiállítás persze ennél jóval többet mutat, ezért is érdemes mindenkinek megnéznie, akit kicsit is érdekel a magyar film múltja, jelene és jövője – bár utóbbiról egyáltalán nem esik szó, nem is célja a kiállításnak. Inkább azt mondanánk, hogy minden olyan dolog szóba kerül, aminek egy kicsit is köze van ahhoz, ami film, magyar film.” We Love Budapest